15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Лозјата се закроени. Лозарите очекуваат бериќетна година

Со надеж оваа година да биде бериќетна и со богат род, денеска лозарите од регионот ги закроиа лозовите насади.

Самиот чин на закројувањето не е едноставна работа, тврдат искусните лозари. Тие уште еднаш пред камерата на ТВ Стар подсетија што е најважно при закројувањето на лозовите ластари.

Закројувањето на лозјата се совпаѓа  со денот на светецот Трифун, кој според православните канони е заштитник на винарите и лозарите.

Традиционално верување е дека времето на свети Трифун ќе каже каква ќе биде пролетта, но и каков ќе е овогошниот род на грозје.Ведро небо навестувало подолга зима,а облачно, поблаги зимски денови и повеќе топли пролетни и летни денови.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles