20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Работниците платите да ги добиваат до 05 во месецот, бара Синдикатот

Работниците платите да ги добиваат до 05 во месецот, бара Синдикатот. Писмо со вакво барање, Кофедерацијата на синдикални организации,  веќе испратила до Собранието

Плати се уште нема. Платите доцнат во здравството, образованието, јавните претпријатија и други институции. Ние како Конфедерација на синдикални организации, имаме доставено барање, но еве и јавно кажуваме, во новиот Закон за работни односи ќе бараме платата да се исплаќа до петти во месецот, изјави претседателот на КСОМ, Марјан Ристески.

Синдикатот ќе бара средба со премиерот Димитар Ковачевски за да се решат проблемите со кои се соочуваат, а доколку не се случи тоа најави одржување протести.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles