15.9 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Протест во Штип. И по една година, директорите на основните и средни училишта не можат да го полагаат завршниот испит за директори

И по една година, директорите од штипските основни и средни училишта не можат да го положат завршниот испит со кој ќе ја добијат потребната лиценца за вршење на оваа функција.

Проблемот не ги засега само директорите,но и наставниците приправници кои го имаат завршено приправничкиот стаж, но и тие чекаат термин за полагање на стручниот испит.

Затоа со овој начин на изразување на незадоволство, упатија апел до Државниот испитен центар, проблемот да го реши во што е можно пократок временски рок.

Од друга страна, при последната посета во Штип, на крајот од јануари, министерот за образование Јетон Шечири, најави решавање на проблемот во февруари.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles