14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Големо производство на струја , може да предизвика и големи штети, тврдат од енергетската асоцијација

Неконтролирано и големо производство на струја , може да предизвика и големи штети, предупредуваат  од енергетската асоцијација. Предупредувањето доаѓа по  големата инсталирана моќност на електрани од обновливи извори на енергија во текот на минатата година, а особено на фотоволтаични електрани, кои можат до колапс да го оптоварат преносниот систем.

За ова да се овозможи, неопходни се законски измени и подобра регулација на производството на струја од обновливи извори.

Батериите можат да бидат од од еден до 10 квч. за домашна употреба, од 300 – 500 квч. за потребите на индустриски капацитети, па сѐ до неколку мегават-часови кои ќе бидат во состав на постојни или идни производни капацитети, а можат да бидат и сториџ системи сами по себе кои што ќе имаат стотици мегават-часови.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles