20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Денеска е Задушница – спомен за покојните

Колона од возила од утрово е во правец кон градските гробишта во Штип. Граѓаните од православната исповест ја одбележуваат Задушница во знак на сеќавање на починатите.

Согласно црковните канони на гробот на покојниот  потребно е да се носи само пченица и црвено вино.

Граѓаните се свесни дека непотребни се големи количини на храна да се носат на Задушница, но и покрај тоа имаат оправдување зошто апелите од Црквата не ги почитуваат.

Оваа Задушница секогаш се паѓа в сабота пред месопусната недела во пресрет на велигденскиот пост и празникот Прочка.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles