11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

За најмногу еден месец, започнува санацијата на јаловишната депонија во Пробиштип. Проект вреден 3 мил евра

Најголемиот еколошки и здравствен проблем на Пробиштип, јаловишната депонија, наскоро ќе почне да се санира. Сите подготвителни работи од страна на Општината се завршени, и со работа би требало да се почне на крајот на март или почетокот на април.

Прашината од старото јаловиште ги труе и нивите во околината. Истражувањата направени во периодот од 2005 до 2007 година, покажале дека во почвата и водата има висока концетрација на арсен, кобалт, никел, олово и цинк.

Со санацијата, Пробиштип трајно го решава овој огромен проблем и инвестира во здравјето на сегашните и идни генерации.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles