15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Против реума и болки во зглобовитее: масло од лути пиперчиња

Маслото е направено од лути црвени пиперки и е одлично за радикулитис, миозитис, невралгија, ревматизам и болки во зглобовите.

Маслото од лута пиперка има стимулирачки ефект: ги проширува капиларите, ја зголемува циркулацијата на крвта во горните делови на кожата, го подобрува метаболизмот на витамини и ги активира регенеративните процеси на епидермисот на кожата.

За да подготвите масло од лута пиперка, ќе ви требаат:

– 10 свежи црвени лути пиперки

– 2 чаши ладно цедено маслиново масло

– стаклена тегла од 1 литар

Подготовка:

Измијте ги пиперките, исечете го делот каде што се наоѓа стеблото и измелете ги во мелница за месо. Ќе добиете околу една шолја сечкана смеса. Префрлете се во чиста стаклена тегла и покријте со масло. Оставете го на темно место (на пример, во долниот дел од кујнските единици).

По 7 дена, процедете ја содржината на теглата преку газа или пластична цедалка.

Искористената смеса од пиперка можете да ја оставите во фрижидер и да ја користите како додаток во садовите, а со црвеникавото масло втријте ја во кожата.

Најпрво тријте го маслото неколку пати на ден, кога имате болки во зглобовите или други делови од телото. По триењето, облечете топли чорапи или хулахопки, ако се загрижени нозете.

Загрејте ги другите делови од телото, во зависност од локацијата на болката – рацете, вратот, грбот. По нанесувањето на маслото ќе почувствувате чувство на печење на кожата, но тоа ќе биде подносливо, дури и пријатно, бидејќи маслото длабоко ќе ја загрее кожата, но без да предизвика изгореници.

Со текот на времето, можете да го намалите интензитетот на нанесување масло. По месец или два, постапката можете да ја правите еднаш неделно, доколку понекогаш чувствувате болки во зглобовите поради промена на временските услови. Чувајте го маслото на темно место.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles