15.3 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Наскоро ќе нема кој да меси леб. Македонија може да остане без пекари

Македонија може да остане без пекари и бурекџии. Сегашните пекари се пред пензија,а замена нема, констатираат од Стопанската комора на денешната средба со новинарите. Ова тие го тврдат со следниве аргументи.

Дека состојбата е алармантна посочуваат и пекарите.

Излезно решение за Комората е преквалификација на оние кои ќе покажат интерес да работат во пекарската индустрија.

Според последната анализа на Стопанската комора, 82 отсто од компаниите се обиделе да обезбедат кадар со потребни вештини, но не успеале во целост, 45 проценти од компаниите причината ја гледаат во ограничениот број кандидати со соодветни

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles