21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Штипјанец лихварел душмански. За 1.000 позејмани , назад барал 20.000 евра

35-годишен штипјанец,  во Радовиш давал пари на заем со неделна  камата  од 100 %, а секоја наредна недела ја удвојувал.  Така на две лица,  за вкупен  заем од 60.000 денари им  наплатил 20.000 евра камата.

Искористувајќи ја тешката имотна состојба и недоволното искуство на повеќе граѓани од Радовиш, неовластено им давал пари на заем со устен договор, а при тоа договарал несразмерна имотна корист“, информираат од МВР

Заемите биле дадени во текот на минатата и почетокот на оваа година.  СВР  – Струмица му поднесе кривична пријава под сомнеж дека сторил кривични дела уцена и лихварство.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles