21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Балкан: Албанија со најмладо, а Грција најстаро население

Најмлада популација во регионот има Албанија со просечна возраст од 38 години и Црна Гора со 39,4 години. Според податоците на Евростат, во регионот најстари се граѓаните во Грција и Хрватска, со 46,1 односно 45,4 години во просек. Во Бугарија просечната возраст е 45,1 година, во Србија 44,1 година и во Македонија 41,1 година.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles