14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Србија: Украдени 7 милијарди  преку интернет измами

Српското обвинителство за високотехнолошки криминал го започна вториот дел од меѓународната акција Infinity во врска со финансиски измами на интернет, а досега се уапсени 16 осомничени за компјутерска измама. Во првиот дел од акцијата при претрес на повеќе локации се добиени  податоци и докази, при што со анализа  е утврдено основано сомнение дека вработени во најмалку две фирми во изминатите неколку години оштетиле повеќе од 127.000 граѓани на други земји во вкупен износ кој надминува седум милијарди долари,  се вели во соопштението  со напомена  дека износот се уште се утврдува.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles