20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Граѓанска одмазда ги чека пекарите што сега не произведуваат леб

Граѓаните нема да им  заборават на пекарите кои сега им свртеа грб. Тие кога тогаш со производство ќе продолжат повторно, но тогаш, нив ќе ги снајде бојкот и тоа ќе им биде нивната граѓанска одмазда, велат денеска анкетираните штипјани.

Според економскиот експерт Бранимир Јовановиќ, одлуката на големите пекари е недопустлива и за пример ја наведува Албанија

„Во одлуката за замрзнување на цената, треба да пропишат дека фирмите се должни да продолжат со непречено снабдување, и дека ако не го направат тоа, ќе има строги парични казни, па и можност за преземање на производството. Во Албанија и Србија, кога се замрзнаа цените, се пропишаа и вакви одредби. Во Албанија, највисоката казна е 2 милиона евра, а државата може да ја заплени и целата залиха на производи со која располага фирмата. Па тогаш да видиме дали фирмите ќе се однесуваат вака“, оцени Јовановиќ

Штип и регионот од вчера наваму трпат минимални штети од прекинатото производство на леб, бидејки тука помалите произведувачи работат со полн капацитет.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles