21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Се враќаат приливите од гастербајтерите од Македонија

Се враќаат приливите од македонските гастербајтери. Податоците од Народна банка покажуваат дека минатата година приливот на средства од странство повторно пораснал, и притоа ги надминал нивото пред пандемијата, односно нивото на приливи во 2019 гдоина. Како што покажуваат податоците во 2019 година нашите иселеници испратиле милијарда ипол евра,  во  2020 година приливите се намалиле на една милијарда и сто милиони евра, но  во 2021 повторно пораснале  на 1,5 милијарда. Веќе минатата година приливите уште повеќе се зголемиле и достигнале скоро две милијарди евра.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles