14.7 C
New York
Thursday, September 21, 2023

Buy now

spot_img

Ќе се реконструира еден од симболите на Штип – Стариот камен мост на Брегалница

Ќе се реконструира еден од симболите на Штип – Стариот камен мост на Брегалница, односно Ќучук Емир Султановиот мост.  Истиот е изграден во 1672 година и досега е реконструиран неколку пати , но поради секојдневната оптовареност, повторно е неопходна негова реконструкција.

Мостот во населбата Осми ноември е еден од трите премини преку река Брегалница во Штип. Вториот мост беше изграден пред шеесетина години во близина на Градскиот стадион и Автобуската станица, а пред три години се изгради и уште еден мост на т.н. обиколница кој ги сврзува населбите Сењак и Пребег.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,868FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles