20.2 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Вандализиран споменикот на поетот Никола Јонков Вапцаров во Делчево

Вандализиран споменикот на поетот Никола Јонков Вапцаров во Делчево чие име го носи и Домот на културата во овој град. За дова вандалство веројатно стоји  пијана група на млади во Делчево, чии испади резултираат со вандализам и уништување на опрема.

Упатуваме осудува за овој чин на вандализам кој ги преминува сите граници на несовесно однесување, истакнаа од Општина Делчево, додавајки дека споменикот на културниот деец веднаш е вратен во првобитната состојба.

Претходно беше украден дел од оградата на новиот пешчаки мост ,,Гоце Делчев” во центарот на градот. Во насока на спречување на вандалството на неколку локации беа постави надзорни камери, со цел поефикасно откривање на сторителите.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles