15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

Имотот на 500 судии и обвинители неможе да се провери наеднааш, велат од антикорупциска

Имотот на 500 судии и обвинители во државата ќе се проверува во периодот што предстои, но неможно е тоа да се случи наеднаш, изјави претседателката на дрќавната комисија за спречување на криминал Билјана Ивановска.

Ние работиме според годишна програма за проверка на функционерите и претходно правиме проценка на ризик за тоа колкумина и кои да ги ставиме во програмата. Тогаш кога почнавме да ги проверуваме судиите, од Судски совет немаа одредено критериуми за да ни дадат примерок на судии кои би ги провериле, па принципиелно ги проверивме сите претседатели на судовите, вели Ивановска.

За да биде ставен некој функционер во годишната програма за проверка треба претходно да се направи процена на ризик.

Нам толку ни дозволуваат законите и ресурсите, понатаму има други институции кои треба да постапуваат, како Јавно обвинителство, финансиска полиција, УЈП, кои делуваат самостојно или постапуваат според наодите на другите институции , потенцира првата антикорупционерка .

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles