21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Жителите од Бели протестираа поради запалената депонија

Континуираното горење на коченската депонија, денес повторно на протест ги извади жителите на блиското село Бели. Бараат Општината под итно да изнајде решение за чадот кој завршува во нивното село, но и нивните бели дробови.

Континуираниот чад и загадување , веќе е причина за сериозни здравствени проблеми кај овдешното население.

Од ЈП „Водовод“ засега проблемот само го санираат со потрупување на депонијата, но трајно решение не е најдено.

Пред неколку години, кочанската депонија беше третирана со алги со што се спречи нејзино самозапалување. Сепак, алгите не се  ефикасни при намерно палење на депонијата, како што неколкупати се случуваше.

Оттука, крајното решение од ЈП „Водовод“ го гледаат во отворањето на регионалната депонија кај Мечкуевци, и трајно затворање на коченската која е нестандардна.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles