11.5 C
New York
Wednesday, September 27, 2023

Buy now

spot_img

4000 садници од црн бор за зелен појас околу Штип

 Со 4.000 садници од црн бор, од денеска стартува пошумувањето на голите површини околу Штип. Првите илјада садници, градоначалникот Иван Јорданов,заедно со администрацијата од општината и вработените од ЈП Стипион и Исар ги засадија во месноста Кумлак. Акцијата тука не застанува.

Граѓаните кои живеат во непосредна близина на оваа месност задоволни.

Во истовреме, комуналците од Исар ќе стартуваат со засадување на 20.000 цвеќиња на зелените површини во градот.

Наскоро стартуваа и акциите за чистење на урбаните заедници. Еко акциите ќе се изведуваат секој викенд во различна урбана заедница.Со граѓаните ќе бидат вклучени вработените од општината и јавните претпријатија.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,873FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles