15.9 C
New York
Friday, September 29, 2023

Buy now

spot_img

55 милиони евра ќе чинат втората и третата фаза од ХС „Злетовица“. Предвидено е наводнување и производство на струја

Со 55 милиони евра е заокружена финансиската конструкција за реализација на втората и третата фаза од ХС „Злетовица“, информира денеска за ТВ Стар, директорот на Љупчо Благоевски.

Техничката документација е комплетирана и во првата половина од оваа година заедно со Владата е планирано да се аплицира во Европската инвестициона банка за одобрување на кредит од 40 милиони евра.

Во меѓувреме завршена е првата фаза, вредна 80 милиони евра, пари од јапонската Влада. Со неа се реализира снабдување со вода на пет општини. Со овие дополнителни количини, општините го решаваат проблемот со редовноста во водоснабдувањето.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,874FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles