21.7 C
New York
Friday, September 22, 2023

Buy now

spot_img

Врсничко насилство има, но не во загрижувачки размери

Врсничко физичко и прихичко насилство во погорните оделенија од основното образование има, но тоа не е на загрижувачко ниво, стои во заклучокот од проектот кој го изработија невладината организација Ехо во соработка со други институции.

Засега се регистрирани само неколку случаи по што е разговарано со сите учесници од инцидентот.

За спречување на физичкото и психичкото насилство потребна е превенција, бидејќи возраста е потенцијална за вакви видови на реакција.

Светла точка меѓу другите е основното училиште Ванчо Прке од Штип каде засега не е утвердено никаков вид на насилство.

Проектот на Ехо продолжува и понатаму со презентација и во другите училишта во Штип.

Related Articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
3,867FollowersFollow
0SubscribersSubscribe
- Advertisement -spot_img

Latest Articles