Home Штип 26 пат василичарите од нас. Железничка ја дочекуваат Стара нова година...

26 пат василичарите од нас. Железничка ја дочекуваат Стара нова година (ОБНОВЕНО + ВИДЕО)

На старото место, во кругот на штипската железничка станица, василичарите од населба Железничка ја продолжуваат традицијата стара 25 години.
Со василичарски оган ја дочекуваат стара нова година и го одбележуваат денот посветен на свети Василиј Велики:
„По повод 26 години, и оваа вечер тука на железничка станица ќе биде запален василичарскиот оган. Затоа ги покануваме сите сограѓани да повелат вечерва на нашата прослава на Василица и Стара Нова година. Почетокот е во 19 часот“, изјави Александар Угров – организатор
Пред огнот со топла ракија, вино и чај, со богата трпеза, досегашниот кум го предава кумството на новиот во кој се паѓа среќната паричка
„Стариот кум , согласно традицијата, на новиот кум ќе му подари златен крст, со пренесување на о0бврската, наредната година тој да биде организатор на манифестацијата“, објасни Угров
На традиционаниот василичарски оган присуствуаше и градоначалникот Благој Бочварски.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Климатска криза во Шпанија !

Владата на Шпанија официјално прогласи „климатска криза“ и предложи мерки за борба против климатските промени. Мерките, меѓу другото, подразбираат големи задолжителни...

Ирански пратеник дава три милиони долари, за убиство на Трамп !

Ирански пратеник понуди награда од три милиони долари за „оној кој ќе го убие американскиот претседател Доналд Трамп“, јави иранската агенција „Исна“.

Наместо да добијат помирен живот, по откажувањето од кралските титули, Хари и Меган станаа поголема мета на папараците !

Плановите на принцот Хари за „мирен живот“ не одат баш како подмачкано додека им се приклучува на својата сопруга и...

Путин ја потврди новата руска Влада !

Рускиот претседател Владимир Путин ја одобри новата влада во земјата во која остануваат повеќе министри од претходниот мандат, но со...

Новиот смртоносен вирус, од Кина веќе се прeфрли во САД !

Вирусот, што предизвикува мистериозно респираторно заболување, а кое неодамна беше откриено во Кина, се прошири и надвор од азискиот континент.„Њујорк Тајмс“ пренесува...