Home Популарно 50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да...

50 % од луѓето можат да го имаат Корона вирусот, но да немаат никакви симптоми, но ќе го пренесат на други !

Повеќе нови сознанија покажуваат дека луѓе без симптоми го поттикнуваат ширењето на корона вирусот, поради што во САД се разговара на високо ниво дали општата популација треба да носи маски.Како што јави „Си-Ен-Ен“, новите податоци од Исланд покажуваат дека 50 отсто од луѓето кои биле позитивни на тестовите за корона вирус, изјавиле дека немале симптоми.

Во САД, околу 25 отсто од носителите на корона вирус немаат никакви симптоми, изјави директорот на Центарот за контрола и превенција на болести, д-р Роберт Редфилд.

Ако федералните власти препорачаат масовно користење маски за лице, тоа би било голем пресврт во однос на препораките на Светската здравствена организација и ЦДЦ, кои рекоа дека маските за лице треба да ги носат само здравствените работници, оние кои се болни и оние кои се грижат за некој болен.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

ВИДЕО: Протестите низ САД не запираат – Запалени и полициски автмобили !

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен од...

Франција одвои 1.3 милијарди евра за субвенционирање на купување на електрични возила – Кој ќе купи, ќе добие 10.000 евра гратис !

Француската влада објави повеќемилионски економски план за автомобилската индустрија – и таму е вклучено помош за производителите, а оние што...

Американците имаат нови шопинг навики: Корона вирусот ги натера се да купуваат он-лајн !

Пандемијата драстично ги промени потрошувачките навики. Американците прават залихи на храна и на други производи, но и се повеќе пазарат на...

ВИДЕО: Последното убиство на афро-американец разгоре насилни демонстрации низ 30 градови во САД !

Демонстранти низ САД се судрија со полицијата поради смртта на афро-американецот во Минеаполис кој се задуши под смртоносното притискање со нога...

Србин си ги убил родителите со пушка

Лекарот Зоран Коматовиќ (48) од Нови Сад ги убил своите родители Љубодраг (77) и Гордана (66) утрово во викендичка во населбата...