Home Регион 1,5 милиони евра од Фондот за иновации влегоа во 7 кочански...

1,5 милиони евра од Фондот за иновации влегоа во 7 кочански фирми

1,5 милиони евра од Фондот за иновации влегоа во 7 кочански фирми. Средствата главно се искористени за набавка на нова опрема и технологија.

Инвестираните средства за стопанството од Кочани се далеку од доволни, но сепак се значајни за да овозможат нов импулс за економскиот развој.

Кочанските фирми се дел од вкупно 350 компании кои годинава од Фондот за иновации подалија околу 65 милиони евра:

„Во овој сегмент ќе посочам дека од првите истаржувања и анализи за ефектите  покажува дека бројот на компании кои реализираат во инвестиции во технолошки развој расте во просок со 50% во приходи и 60% на добивка“ изјави Јован Деспотовски, прет. на Фондот за иновации

Поддршката за иновации е воведена пред две години и таа се уште не им е доволно позната на голем број компании. Потврда за ова, во Фондот наоѓаат во податокот што најголем дел од компаниите кои конкурирале и добиле пари се од Скопје. Бројот на оние кои се надвор од главниот град е значително помал.

Токму и поради ова, од Фондот, најавувата поголема кампања за што поголем број компании, особено од руралните средини да имаат пристап до средствата за иновации и технолошки развој.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

За пет месеци од обичен грип, во САД починале 16.000 лица а заразени се над 29 милиона !

Најмалку 105 деца починаа од грип во оваа сезона, покажуваат податоците објавени од страна на американскиот Центар за контрола и ...

ВИДЕО: Илјадници маршираа во Лондон за слобода на Џулијан Асанж, основачот на „Викиликс“ !

Илјадници луѓе во Лондон, маршираа за ослободување на Џулијан Асанж. Тие протестираа за да извршат притисок врз британската влада да одбие...

ФОТО/ВИДЕО: Први снимки од новиот костим на Бетмен, додека се снимаше во Глазгов !

Бетмен се спушти во Глазгов со целосен оклоп во црно додека во саботата снимаа сцени со брза бркање на мотор.

„Пријатели“ се враќаат на телевизија – Секој од актерите побогат за 3 милиони евра !

НBO Max ги обезбедил правата за серијата за 425. милиони доалри. Глумците ќе учествуават и во продукцијата на епизодите, а секој од...