Home Балкан

Балкан

Бугарија го одложи воведувањето на еврото !

Гувернерот на бугарската Централна банка, Димитар Радев, рече дека неговата земја ќе го одложи процесот на пристапување во еврозоната до следната година....

Најстроги мерки во Грција: Излегување од дома, само еднаш во денот !

Само еднаш во текот на денот Грците можат да излегуваат од дома. Властите им порачаа на граѓаните дека можат да излезат до...

Хрват се заканувал од изолација

Хрват во излолација со видео порака им се закани на сите што ги пријавуваат прекршителите на карантинот. Во пораката тој...

Во Солун забранети крајбрежните прошетки

Крајбрежието во Солун од денес е затворено за шетање поради преголема фреквенција и опасност од ниви зарази. Санува збор за булеварот...

Бугарија бара помош од Јужна Кореја

Бугарија денес побара медицинска помош од Јужна Кореја во напорите да се совлада Корона вирусот. Бугарскиот премиер денес имал телефонси...

Српскиот владика на епархијата Ваљево почина од Коронавирус !

Епископот и владика на Ваљевската епархија на Српската православна црква г. Милутин, почина во 71 година од животот на клиниките во...

Црна Гора бара помош од НАТО

Во борбата пртив Корона вирусот Црна Гора официјано побарала помош од механизмите на НАТО алијансата, пренесува Подгоричкиот весник ...

Корона вирусот го одлага Шенгенот за Бугарија

Корона пандемијата го одлага влезот на Бугарија во Европската банкарска унија во т.н Шенген зона. Непредвидената состојба коинцидира со набљудувачкиот рок врз...