Home Балкан

Балкан

Просечната бруто плата во Словенија е 1753 евра !

Просечната бруто плата во Словенија во минататата година изнесуваше 1,753,83 евра, а нето износот на просекот во државата беше 1.133,50 евра, објави...

Хрватскиот Премиер Пленковиќ вели дека Франција сега е „за“ датум, но сега против се Данска и Холандија !

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека средбата на челниците на ЕУ и лидерите на земјите од Западен Балкан внесе нова сила во...

Над 1200 џихадисти се враќаат од боиштата на Балканот !

Повеќе од 1.200 борци терористичката организација Исламска држава регрутирала од Македонија, Косово и Албанија, а најголемиот дел од нив сега сакаат да...

Грчкиот остров Лезбос, не сака да прима повеќе мигранти !

Во рамките на активностите против изградбата на нов затворен центар за бегалци и мигранти, општина западен Лезбос, просторот предвиден за кампот, го...

Денес во Брисел, донаторска конференција за Албанија, за санирање на последиците од земјотресот !

ЕУ денес во Брисел организира меѓународна донаторска конференција „Заедно за Албанија“ за да ги поддржи напорите за обова по земјотресот кој ја...

Хрватска: Добил една година затвор, оти ја лажирал километражата на автомобилот кога го продавал ?!

Општинскиот суд во хрватскиот град Вировитица осуди лице на една година затвор, затоа што лажело за поминатите километри кога продавало ...

Холандија и донираше три милиони евра на Албанија за обнова на земјата од последиците од земјотресот !

Во пресрет на Меѓународната донаторска конференција за санирање на последиците од катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија на 26 ноември...

За употреба на пластични ќеси Црна Гора ќе казнува и до 20.000 евра

Министерството за одржлив развој и туризам на Црна Гора предлага закон за забрана на кеси, вреќи и торби за еднократна потреба изработени од пластика...