Home Балкан

Балкан

Хрватска спремна за новата туристичка сезона – Од идната недела плажите достапни за посетителите !

Откако хрватскиот министер за туризам го претстави планот за отворање на летната туристичка сезона, во кој се предвидува дека до крајот на...

Ни туризмот не и помага на Грција: До јули без работа ќе останат 600.000 луѓе !

Поради пандемијата на коронавирусот невработеноста зема сериозен замав. Само до јули се предвидува дека повеќе од 600.000 Грци ќе останат без работа....

Локалните избори во БиХ одложени од 4 октомври на 15 ноември !

Локалните избори во Босна и Херцеговина, кои првично беа закажани за 4-ти октомври, се одложени и ќе се спроведат на 15-ти ноември,...

Словенија: Корона вирусот “изеде„ 129 милиони евра од здравствениот фонд !

Од Фондот за здравствено осигурување на Словенија објавија дека поради епидемијата со коронавирусот и падот на економијата годината ќе ја завршат со...

Србите си направија сопствен тест за Корона – Од денес почнува масовно тестирање со него !

Првиот српски тест за новиот коронавирус произведен е во Ниш, а масовното производство треба да започне од утре, кога се очекува дозвола ...

ВИДЕО: Албански полицајци тргнале да запленат канабис, завршиле пијани на оро !

Скандалозно видео се шири на Интернет на кое се гледа како припадници на албанската полиција кои што биле тргнати во акција...

Србија од денес ги отвора границите !

Српската влада го усвои предлогот на Кризниот штаб, за отварање на граничните премини и слободен влез во Србија, без потребниот...

Грција се отвора за туристи на 15 јуни – Нема задолжителен тест, туку само по случаен избор !

Премиерот Кирјакос Мицотакис објави дека туристичката сезона во Грција официјално ќе почне на 15 јуни, а од 1 јули ќе бидат дозволени...