Македонија

Едни си даваат отказ под притисок на јавноста, “други„ вработуваат уште ! ЕЛЕМ стана синоним за партиски вработувања !

Едни си даваат отказ под притисок на јавноста, “други„ вработуваат уште ! ЕЛЕМ стана синоним за партиски вработувања !

Продолжува вработувањето на блиски членови на семејствата на функционери од ДУИ и по укажувањето на премиерот Заев. Како најатрактивна компанија за вработување на блиските членови на владините функционери и натаму...

Read more

Наскоро граѓаните ќе можат да бираат од кого ќе купуваат струја. Ќе донесе ли либерализацијата повисоки или пониски сметки

За еден месец 53 одобренија за градба во ИПР

Наскоро граѓаните ќе можат да бираат од кого ќе купуваат струја. Според првичните најави, либерализацијата на пазарот на електрична снергија треба да започне од 01 март оваа година. Најдоцна за...

Read more

Таблите со „Северна Македонија“ се чуваат со полиција – Власта стравува дека револтот ќе ги уништи !

ФОТО: Светна новата „Северна Македонја“ на преминот Богородица !

Новите крајпатни табли со Република Северна Македонија што беа поставени на граничните премини во средата, полиција ги чува 24 часа на ден. А полицајци позорникари чуваат стража и ноќе, поради...

Read more

Нова честитка од Регулаторната комисија: Бензинот поскапува, дизелот со иста цена !

Од денес, бензинот поскап за 2.50 а дизелот за 3.50 денари !

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите максимални цени на горивата – бензините поскапуваат за 0.5, односно 1.00 денари додека цената на дизелот останува непроменета. Во согласност со методологијата...

Read more

Македонски просек: Најсиромашните трошат 10.000, најбогатрите близу 60.000 денари месечно за живот !

Македонски просек: Најсиромашните трошат 10.000, најбогатрите близу 60.000 денари месечно за живот !

Статистичките пресметки покажуваат дека од вкупниот приход со кој располагаат сите македонски домаќинства, само 5,6 проценти е на сметките на најсиромашните една петтина жители на државата, а дури околу 40...

Read more

Заедно или секој сам: Денеска Заев и Ахмети ќе одлучуваат за кандидат за претседател на изборите !

Заедно или секој сам: Денеска Заев и Ахмети ќе одлучуваат за кандидат за претседател на изборите !

Денеска напладне во клубот на пратениците треба да се одржи средба Заев -Ахмети на која двајцата владини коалиционери ќе разговараат а за можен консензуален кандидат за претседател со кого ќе...

Read more

САД и Бугарија предупредуваат на терористички напади во Македонија, кај нас…молк ?!

САД и Бугарија предупредуваат на терористички напади во Македонија, кај нас…молк ?!

Министерството за надворешни на Бугарија во петокот вечерта издаде предупредување од можни терористички напади во Македонија. Бугарското МНР се повикува на информациите од македонската полиција за спречен терористички напад. „По...

Read more

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија !

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседател на Македонија !

Професорка на Правниот факултет, Гордана Силјановска Давкова е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претседателските избори. Таа беше избрана со 408 гласа „за“ од 519 делгати кои гласаа на конвенцијата на опозициската...

Read more
Page 1 of 12 1 2 12