Home Македонија

Македонија

Грчиот весник „Катимерини” отрки дека по интервенција од Атина македонската државната новинска информативна агенција (МИА) сменила дел од она што го изјавил премиерот Зоран Заев во интервју дадено во Вашингтон, по средбата со потпретседателот на САД Мајк Пенс во...
Откако Шарена револуција пред две години го изрази својот револт во Скопје преку фарбање на објекти, а на мета се најде и портата „Македонија“, денеска повторно истата беше обоена. „Бојкот“ беше испишаниот графит на портата, најверојатно од непозната жена која...
Членови на Државната изборна комисија се обидоа да одговорат на некои отворени прашања во врска со референдумот на 30 септември. Тие велат дека на референдумот на гласање треба да излезат половина од запишаните избирачи плус еден и половина од...
Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече вечерва лидерот на партијата Христијан Мицкоски на вечерашната дебатна емисија на ТВ 21. – Ако референдумот...
Со 7 гласа „против“ и два „за“, Уставните судии го отфрлија предлогот на судијката Елена Гошева која предложи да се поведе постапка за поништување на Одлуката на Собранието за распишување на референдумот и да се донесе времена мерка, за...
Лидерот на Демократската партија на Албанците Мендух Тачи вчера попладне имал сообраќајна несреќа откако возилото во кое се возел излетало од патот на десетина километри од Охрид во близина на охридскиот аеродром, потврдија за Плусинфо од партијата. Возилото во кое...
Уставната судијка, Елена Гошева рече дека има услови судот да поведе постапка за оценување на уставноста на одлуката и да се донесе временска мерка за стопирање на активностите поврзани со референдумот, пренесе Алсат М. Како свои аргументи таа наведе неколку...
Партијата Левица смета дека распишувањето на референдумот било спротивно на Уставот. Денеска Уставниот суд ќе ја разгледува иницијативата на оваа партија за тоа дека собраниската одлука за распишување на референдумот била спротивно на Уставот на Република Македонија, спротивно на...
Утре, десетина дена пред одржувањето на референдумот, на кој граѓаните на Република Македонија треба да се изјаснат за влез на државата во ЕУ и во НАТО, со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција, Уставниот суд ќе ги разгледува...
Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница треба да донесе одлука за новата малопродажна цена на горивата во Македонија што ќе важи во наредните 14 дена. Согласно движењата на цената на суровата нафта на светските берзи во изминатите две недели...

Следете не на Facebook

18,090FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести