Home Македонија

Македонија

Над 400 илјади граѓани во Македонија нарачале или купиле производи преку интернет, а најмногу се купува облека и спортска опрема. Спроведената анкета на Државниот завод за статистика во првото тримесечје од годинава во која испитаниците се изјасниле за направените...
Службите вчера имале неуспешни обиди да го пронајдат на домашна адреса. Бидејќи овие служби не работат за викенд, многу е веројатно дека обид да му се врачи решението ќе се направи в понеделник. Тој тогаш треба да се појави...
Собранието не му го одзеде пратеничкиот мандат на Никола Груевски, бидејќи на денешното гласање немаше двотретинско мнозинство. За одземање на мандатот на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ гласаа 58 пратеници, а против беа 29. На пленарната седница во Собранието немаше дискусија и...
Мери Брнс за наследничка за Бејли е предложена директно од американскиот претседател Трамп, а ако нејзината номинација добие зелено светло во американскиот Сенат, во фотелјата на Бејли ќе се смести кон крајот на годинава. Минатата година дел од медиумите, меѓу...
По два неуспешни, Владата реши по трет пат да пушти повик за субвенционирани авиопревозници.Условите, како што кажаа овој пат ќе биле олеснети а најверојатно тендерот ќе се објави наредната недела. Причина за пропаѓање на претходните тендери беше неисполнувањето на условите...
Телото на малолетната девојка која вчера почина откако паднала во водите на реката Вардар е предадено на обдукција. Откако била направена идентификација на телото, утврдено е дека се работи за девојка на возраст од 17 години од село Здуње,...
Осуммината пратеници кои формираа независна пратеничка група во ВМРО-ДПМНЕ, минатиот петок изјавија дека нема да гласаат за одземање на мандатот на нивниот поранешен лидер Никола Груевски. Во Собранието нема двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на пратеникот Груевски, како...
„Додека не бевме дома, овие двајца крадци влегле и провериле сѐ барајќи злато и пари. За среќа ништо не недостасува, но фактот што успеале да ми го исклучат алармот покажува дека се професионалци. Камерата што ја имав скриено во...
Вицепремиерот за спроведување на Рамковниот договор Хазби Лика за угостителски услуги во рамки на државните институции и за ресторани и кафеани надвор од институциите додека одел на работа потрошил 235.163 денари или околу 4 илјади евра, покажува, алатката за...
Според официјалните податоци 2 проценти од македонските граѓани дневно пијат антибиотици. Ова е трипати повеќе од Скандинавските земји. Но, експертите сметаат дека реалната бројка на употребата на овие лекови во земјава е многу поголема. Оптимистичките прогнози се дека се трошат...

Следете не на Facebook

18,362FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести