Македонија

Контраверзниот Саше “Политико” по пцовките по политичарите, “премина” на игри со ножеви со сопругата !

Контраверзниот Саше “Политико” по пцовките по политичарите, “премина” на игри со ножеви со сопругата !

Сопственикот на порталот ,,Мактел“  Саше Ивановски-Политико ., поради семејно насилство завршил во полиција. Како што информира МВР , настанот го пријавиле соседите на брачниот пар Ивановски, при што  во нивниот ...

Read more

Државата вози во спротивен правец. Социјалната помош како минималната плата

Од почетокот на годината, по 20 штипјани дневно плаќаат данок на имот

Државата го намалува бројот на социјалците, но  ја зголемува социјаланата помош. Оваа политика  е транспарентно   нагласена  со последната реформа во сферата на социјалната заштита.  Според податоците, во 2013 година  цел...

Read more

Од Сплотени срца не веруваат на Министерството за труд и социјална политика за суштинска помош на децата со аутизам

СП Ракомет: За прв пат по 21 година Македонија не ја помина групната фаза

Министерството за труд и социјална политика објави конкурс за поддршка на  активности на здруженија за социјална заштита на деца  во социјален ризик но и конкурси за финансирање на  активности на...

Read more

ХИТ ФОТО: Али Ахмети и Бујар Османи, со „двоглав орел“ го прославија Законот за јазици !

ХИТ ФОТО: Али Ахмети и Бујар Османи, со „двоглав орел“ го прославија Законот за јазици !

Бујар Османи со фотографија со Али Ахмети, на која тој го прави симболот со двоглавиот орел, честиташе за Законот за јазиците. „Каков почеток на годината горд сум што сум соработник...

Read more

Законот за јазици објавен во „Службен весник“ без потпис на претседателот Иванов ?!

Законот за јазици објавен во „Службен весник“ без потпис на претседателот Иванов ?!

Законот за употреба на јазиците и Законот за ратифиакцијата на договорот од Преспа објавени се во Службен весник само со потписот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, потврдија од Службен...

Read more

Министерството за култура офарбано во црвено-жолто ! „Шарена револуција“, втор дел !

Министерството за култура офарбано во црвено-жолто ! „Шарена револуција“, втор дел !

Непознати лица истуриле боја викендов врз влезната врата и фасадата на Министерството за култура. На влезот се испишани и буквите „МКД“.Од Министерството за внатрешни работи немаат информации кои го офарбал...

Read more
Page 1 of 6 1 2 6