Македонија

Власта не сака сега да ги стави таблите со новото име – Ќе изгубат гласови или… ?!

Кина не сакала грчка компанија да го користи терминот „Македонија“ без дозвола на соседот од „север“ !?

Новото уставно име на фасадата на Владата, како и двојазичните табли со новото име на државава ќе бидат поставени по завршувањето на претседателските избори. Тендерските процедури ќе го чекаат нивното...

Read more

Син на поранешен градоначалник со нож “прободел” полициски службеник – Повредениот е во болница и во стабилна состојба !

Возач од Крива Паланка излетал кај „Калимерово“ на патот Радовиш – Штип !

Откако прексиноќа беше прободен со нож од две момчиња, полицискиот службеник Филип Филиповски е во стабилна состојба на КАРИЛ во Скопје. Според медиумите, еден од напаѓачите е син на Ѕвонко...

Read more

Ване Адреев, личниот адвокат на премиерот Заев, стана сопственик на фирма за призводство на канабис !

Ване Адреев, личниот адвокат на премиерот Заев, стана сопственик на фирма за призводство на канабис !

Личниот адвокат на премиерот Зоран Заев, Ване Андреев, е еден од сопствениците на „Канабис ОНЕ Доо Струмица“, нова компанија за производство на канабис за медицински цели, објави Економски Лидер. Покрај...

Read more

Државните квоти кај фармацевтите останувата проблем. Покачувањето од 200 евра е малку

Втора планинарска подготвителна акција на Руен

Државните квоти  кај фармацевтите останувата проблем. Покачувањето од 12.000 денарикое Фондот за здравсто го одобри за 776 аптеки, според нив е  малку и нема значително да ја подобри состојбата со...

Read more

Судот му забранил на Стојан Андов да ја продава книгата за Киро Глигоров за атентатот – На Фрчковски не му се бендисала !

Судот му забранил на Стојан Андов да ја продава книгата за Киро Глигоров за атентатот – На Фрчковски не му се бендисала !

Основниот суд Скопје-2 донесе решение за привремена мерка, забрана на продажба и располагање на книгата на Стојан Андов „До атентатот и по него“ по тужбата на Љубомир Фрчкоски за повреда...

Read more

Стевчо Јакимовски приведен во полиција – Бившиот градоначалник на Карпош може да заврши во притвор !

Приведен Стевчо Јакимовски ! Истрага за приватизација на земјиште кога бил градоначалник !

По налог на јавен обвинител утрово е приведен поранешниот градоначалник на скопската општина Карпош и претседател на партијата ГРОМ, Стефче Јакимовски. Од МВР ја потврдуваат оваа информација. Неофицијално, приведени се...

Read more

Им се додворува ли државата на социјалците или зголемувањето на социјалните примања е нужно?

20 голови во пет натпревари од второлигашкото првенство

Владата планира зголемување на социјалните примања од 9  до речиси 12 000 денари. Намерата  предизвика  контрадикторни реакции  бидејќи аршинот ни приближно не е ист за сите. „Да. Секако, Малку пари ...

Read more

Ловот на гласачи започна. Социјалните мрежи , медиумите и куќните влезови полни со пораки

Ловот на гласачи започна. Социјалните мрежи , медиумите и куќните влезови полни со пораки

Ловот на гласачи започна. Социјалните мрежи , медиумите и куќните влезови полни со пораки. Иако до официјаниот старт на кампањата има уште многу, политичките партии и кандидатите уште отсега можат...

Read more

Кандидатите за претседатели познати. За да бидат и официјални, мора да се пријават во ДИК најдоцна до 21 март

20 голови во пет натпревари од второлигашкото првенство

Кандидатите за претседатели познати. За да бидат и официјални, мора да се пријават во ДИК најдоцна до 21 март , а изборната кампања треба да почне на 1 април. За...

Read more
Page 1 of 17 1 2 17