Home Македонија

Македонија

Македонија и Казахстан се првите европски земји кои се согласиле и прифатиле да спроведат свои државјани кои се уапсени како странски платеници на боиштата во сирија на страната на Исламска држава, пишува најтиражниот германски весник „Билд“ откако во вторникот...
Ваквото зголемување се должи на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во: рударството и вадење камен (20,4 отсто), информации и комуникации (16,7 отсто) и преработувачка индустрија (14,7 отсто).Просечната месечна нето-плата по вработен, во јуни 2018 година, изнесува 24.203 денари. Највисока...
Возилото на бизнисменот и сопственик на „Фершпед“, Штерјо Наков, било опожарено. Возилото е марка „Мерцедес Ц 220“.Настанот беше објавен и во дневниот билтен на МВР, каде стојат иницијалите на Наков. „На 03.08.2018 година во 03,40 часот во Секторот за внатрешни...
Американската армија во Европа смета дека за време на вежбите на воениот полигон Криволак, Македонија, тие вежбале заедно со северномакедонската армија на Северна Македонија. На официјалниот Јутјуб канал на американската армија во Европа вчера е објавена информацијата дека на воените...
Ова од Крива Паланка го истакна премиерот Зоран Заев кој појасни не би требало да се потрошат повеќе пари бидејќи, како што рече, самиот референдум не е како парламентарните избори и не бара многу трошоци за кампања: Вчера заврши пролонгираното...
САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Ова го гледаме како можност да ве пречекаме како 30. земја членка на НАТО, изјави американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Вес Мичел по средбата со шефот на дипломатијата Никола...
Со 7 гласа „против“ и два „за“, Уставните судии го отфрлија предлогот на судијката Елена Гошева која предложи да се поведе постапка за поништување на Одлуката на Собранието за распишување на референдумот и да се донесе времена мерка, за...
Денеска во Апелацискиот суд ќе се разгледува жалбата на екс премиерот Никола Груевски за двегодишната казна затвор, донесена од Основен суд Скопје 1. Тој е обвинет во случајот на СЈО, „Тенк“, за купување автомобил „Мерцедес“ во вредност од 580 илјади...
Лускузниот теренец „Ренџ Ровер Дискавери Спорт”, во сопственост на МВР, кој беше фотографиран во Грција наводно го користела ќерката на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазо Велковски, објави порталот „Нет прес“. Од МВР нема потврда за оваа информација. Од...
Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница треба да донесе одлука за новата малопродажна цена на горивата во Македонија што ќе важи во наредните 14 дена. Согласно движењата на цената на суровата нафта на светските берзи во изминатите две недели...

Следете не на Facebook

18,090FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести