Home Македонија

Македонија

Услугите од администрацијата за граѓаните непречени

Нема да се доведе во прашање давање услуги од администрацијата за граѓаните и за бизнисот без оглед на мерките за пандемијата со...

По Ковид 19 сите во бело бараат бенифициран стаж

Медицинските лици по ситуацијата со Корона вирусот бараат бенифициран стаж. Работата по 24 часа на ден, опасноста од заболување и напорната тешка...

Угостителите се поблизу до затворање отколку до отворање. Дури 95 % од нив не се задоволни од мерките на Државата

Коронакатаклизмата за угостителите го доведе во голема неизвесност нивното повторно реактивирање. Најавите дека наскоро можат да отпочнат со работа пред нив отвори...

Има милионски нарачки. Во оваа година спасот за текстилството се маските

Заштитните маски го спасуваат македонскиот текстил од банкрот. Ова за ТВ Стар го тврди извршниот директор на македонскиот текстилен кластер, Наташа Сивевска…

Бугарскиот европратеник Ковачев најави блокада за Македонија во ЕУ, ако историјата не биде по нивен мерак !

Бугарскиот европарламентарец Андреј Ковачев во интервју за бугарскиот портал „Euroactiv.bg“ вели дека Бугарија веќе отворено се заканува на Скопје со вето на...

Угостителите до 7 мај треба да ги вратат отпуштените на работа, ако сакаат државна помош од 7000 денари !

До петок 7 мај угостителските и сите други компании кои отпуштиле работници во време на корона кризата имаат рок да ги вратат...

Ангеловска сака да бркне во џебот на администрацијата – експертите се противат

Треба да има кратење на платите во јавната администрација. Ова денес, како свој личен став, на прес конференција го кажа министерката за...

ССМ: Рудник Саса најдобар работодавач

Големо признание за рудникот Саса, од Сојузот на синдикати. Организацијата која постои за да ги штити и напредува работничките права, најголемиот рудник...