Двајца параглајдеристи, еден од Украина и еден од Велика Британија, загинаа денеска во близина на Мечкин камен кај местото Црн врв доживувајќи несреќа при скок, информираа од МВР на РМ. Според информациите од полициската станица Крушево, несреќата се случила многу...
Командирот на Противпожарната единица на Струмица, Александар Гудев, информира дека во гаснењето на пожарот учествувале пет противпожарни возила од Струмица и Ново Село со десетина пожарникари. Пожарот избувнал доцна попладнето и е локализиран на полноќ, а пожарникарите не дозволиле да...
Пукање од огнено оружје ги вознемири жителите на улицата „Лазо Трповски“ во Чаир околу 19:00 часот синоќа. Во близина на маркетот Принц дошло до престрелка меѓу две лица од една страна и едно лице од друга страна. Наводно повредено е...
Противпожарната бригада на Град Скопје ноќеска по еден часот интервенирала при спасување на 18-годишно момче кое се качило на дрво на улицата „Партизански одреди" бр.85 Момчето се качило на дрвото со помош на другарите кои потоа го оставиле и заминале....
Според ОхридСкај се работи за 33 годишната П.Котеска од Прилеп, која Кирацовски наводно најнапред ја имал вдомено во Агенцијата за катастар на недвижнини на РМ со договор на дело, но „чупето“ немала афинитет кон мала плата и мали овластувања,...
Советот на Европа упати низа критики до владата поради последните измени на Изборниот Законик и со кои велат, ќе се заузда слободата на медиумите и ќе се наруши медиумскиот пазар во Република Македонија. “Амандманите овозможуваат мешање на власта во слободата...
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, на почетокот од годинава купил викендица во Маврово во вредност од 55.000 евра. Објектот е со приземје и спрат, а вкупно со земјиштето е со површина од 250 метри квадратни. За „Фокус“ тој вели...
Општината Центар и ги дава на увид на Управата за финансиска полиција сите документи околу случајот со катната гаража кај Нова Македонија во која вплеткан е поранешниот градоначалник Андреј Жерновски кој сега е заменик министер за надворешни работи. Финансиските полицајци...
Полицијата кај клучката за селото Миравци забележале автомобил „мерцедес“ со скопски регистарски ознаки кој се движел со голема брзина. Автомобилот бил сопственост на Н.С. (61) од Скопје, а го управувал Е.И. (19) од Скопје кој немал положено возачки испит. Во...
Владата денeска на седница ќе го разгледа предлогот за разрешување на директорот на Бирото за јавна безбедност, Лазе Велковски, кој беше поднесен од министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, откако се утврди дека со службеното полициско возило се превезувале...

Следете не на Facebook

18,362FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести