Во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој влезена е полицијата по налог на Обвинителството за организиран криминал. Полицијата бара документи поврзани со последната одлука на фондот за доделување неповратни средства за македонски компании. Од обвинителство велат дека се...
Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ја доставила листата на кандидати за членови на Државната изборна комисија, информираат од Кабинетот на претседателот Талат Џафери. Листите се чекаа два дена поради што не можеше да се состане Комисијата за избори и именувања. Од...
Осуденикот М.Д. (34) од Тетово почина во затворската ќелија во затворот во Идризово. Според МВР вчера околу 15 часот осуденото лице било најдено во бесознание. Со возило на затворската служба бил однесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза" каде лекар само...
Само во Македонија може да се случи ова...автомобил на министер да паркира на тротоар, а на јавна реакција за ваков сообраќаен прекршок да кажува дека тој е државата ! Наместо први да бидат за пример, тие се доказ за...
Директорот на Турскиот театар во Скопје, Наџи Шабани си поднесе оставка, поради, како што вели, притисоци и уцени за кадровската политика. -Притисоците, уцените за кадровската политика и обидите за партизација на Турски театар и намерната опструкција на политичката елита за...
Бугаринот Јане Петков кого го нарекуваат и „човек-амфибија“, влезен во вреќа и врзан со ланци постави денеска нов Гинисов рекрод. Пливаше повеќе од три километри во Охридското езеро од Горица до градскиот кеј за околу 3 часа. Со ова...
Откако вчера семејството му се најде во центарот на вниманието на јавноста, откако во одредени во медиуми се објави дека неговата сопруга Христина Керкез, односно нејзината фирма добила околу 330.000 евра државни пари за проект за информатичка технологија, во...
Ќе побара, ама не може да им нареди. Вака вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев ја правдаше одлуката, фирми во кој тој има удел да бидат потенцијални добитници на пари од државата. По скандалот со одлуката, финансиска инекција од...
Талат Џафери, претседателот на Собранието синоќа не успеа да закаже седница на која требаше да се избере новиот состав на Државната изборна комисија и да се изгласаат измените во Законот за Влада и законот за финансирање на партиите. Пратеничките...
Премиерот Зоран Заев изјави дека го прифатиле барањето на ВМРО-ДПМНЕ за ткн „пржинска влада“. „Денес го прифативме барањето за законски измени кои ќе овозможат техничка влада да ги спроведува секои парламентарни избори со формат сличен на пржинскиот“, рече Заев. Прифатено е...

Следете не на Facebook

18,172FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести