Жена на возраст од 71-година загина во пожар кој избувнал во нејзината куќа кај местото викано Студена Вода во кумановското село Доброшане. Пожарот настанал синоќа околу 20.40 часот, а куќата целосно изгорела.Увид на местото врши противпожарната единица на Куманово. ...
Година и половина затвор за новоселскиот градоначалник Боро Стојчев. Така одлучи струмичкиот суд за првиот човек на оваа погранична општина кој на 10 јули беше фатен во близина на македонско-бугарската граница во обид да прошверцува околу 3.300 штеки цигари...
Во просториите на Фондот за иновации и технолошки развој влезена е полицијата по налог на Обвинителството за организиран криминал. Полицијата бара документи поврзани со последната одлука на фондот за доделување неповратни средства за македонски компании. Од обвинителство велат дека се...
Опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ ја доставила листата на кандидати за членови на Државната изборна комисија, информираат од Кабинетот на претседателот Талат Џафери. Листите се чекаа два дена поради што не можеше да се состане Комисијата за избори и именувања. Од...
Осуденикот М.Д. (34) од Тетово почина во затворската ќелија во затворот во Идризово. Според МВР вчера околу 15 часот осуденото лице било најдено во бесознание. Со возило на затворската служба бил однесен во Комплексот клиники „Мајка Тереза" каде лекар само...
Само во Македонија може да се случи ова...автомобил на министер да паркира на тротоар, а на јавна реакција за ваков сообраќаен прекршок да кажува дека тој е државата ! Наместо први да бидат за пример, тие се доказ за...
Директорот на Турскиот театар во Скопје, Наџи Шабани си поднесе оставка, поради, како што вели, притисоци и уцени за кадровската политика. -Притисоците, уцените за кадровската политика и обидите за партизација на Турски театар и намерната опструкција на политичката елита за...
Бугаринот Јане Петков кого го нарекуваат и „човек-амфибија“, влезен во вреќа и врзан со ланци постави денеска нов Гинисов рекрод. Пливаше повеќе од три километри во Охридското езеро од Горица до градскиот кеј за околу 3 часа. Со ова...
Откако вчера семејството му се најде во центарот на вниманието на јавноста, откако во одредени во медиуми се објави дека неговата сопруга Христина Керкез, односно нејзината фирма добила околу 330.000 евра државни пари за проект за информатичка технологија, во...
Ќе побара, ама не може да им нареди. Вака вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев ја правдаше одлуката, фирми во кој тој има удел да бидат потенцијални добитници на пари од државата. По скандалот со одлуката, финансиска инекција од...

Следете не на Facebook

18,423FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести