Поддршка за Зоран Заев да го добие референдумот, уште еднаш изрази грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за сервисот на грчки јазик на „Euronews“. „Посакувам и се надевам дека овој договор ќе оди напред. Посакувам, се надевам и ги поддржувам...
Уставниот Суд на Македонија денеска на својата официјална страница сподели дека донел одлука на 19. месецов да се одржи седница за оценување на уставноста и законитоста на одлуката за распишување на референдум. Седницата ќе се одржи во среда.
Со цел да им помогне на граѓаните во остварувањето и заштитата на гласачкото право на слободно изразување на нивното мислење и став по однос на референдумското прашање, Народниот правобранител ќе ја отвори телефонската линија, а бројот за пријавување е 0800...
САД силно го поддржуваат Преспанскиот договор. Ова го гледаме како можност да ве пречекаме како 30. земја членка на НАТО, изјави американскиот помошник државен секретар за европски и евроазиски прашања Вес Мичел по средбата со шефот на дипломатијата Никола...
ВМРО ДПМНЕ денеска треба да одлучи дали ќе остане релевантен полатички фактор на политичката сцена во Македонија и Европа или ќе се катапултира во сферата на мали радикално -десничарски партии кои обично се задолжени за фолклор и декор во...
Според се уште неофицијалните изборни резултати, социјалдемократите освоија 28,4 отсто од гласовите и 101 место во 349-члениот шведски Риксдаг, пред конзервативната Умерена партија со 19,8 проценти и освоени 70 мандати. Најголем успех во однос на претходните избори оствари десно популистичката...
На секој жител на Македонија има по помалку од еден активен мобилен телефон, покажува статистиката на Агенцијата за електронски комуникации. Според Годишниот извештај на АЕК во 2017 година на 2.073.702 жители на Македонија, колку што ги проценил Државниот завод...
Марјанче Стојановски, градоначалникот на Општина Демир Хисар, вечерва е приведен на информативен разговор во полиција. Причина за тоа е видеото кое беше објавено од некои портали, на кое се слуша како тој им се заканува пред децата во една градинка,...
Сообраќајна несреќа се случила синоќа на патот Штип-Радовиш во близина на клучката кај село Љуботен, во која 51-годишна виничанка им подлегнала на повредите, а четири лица се повредени. Несреќата се случила во 19 часот и 35 минути меѓу патнички возила...
Австриското знаме е со правоаголна форма и е поделено на три еднакви правоаголници, црвен-бел-црвен, додека знамето пред Владата беше со потесен бел правоаголник. Дел од присутните на платото пред Владата реагираа дека поставеното знаме наликувало на латвиското, но тоа...

Следете не на Facebook

18,090FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести