Полицијата информира дека вчера околу 21 часот, на автопатот Неготино - Градско, во близина на месноста Црвени брегови, било запрено комбе „форд-транзит“ со скопски регистарски ознаки, а во возилото биле пронајдени 18 мигранти од Авганистан. Возачот А.Н.(19) и совозачот Л.С.(18),...
Предвидена е и средба со жителите на улицата 24 каде се одвиваше и акцијата на припадниците на НАТО. Столтенберг и градоначалникот на општина Гази Баба Борис Георгиевски на плоштадот спроти ООУ „Кирил и Мeтодиј” ќе имаат средба со граѓаните, по...
Денеска во Апелацискиот суд ќе се разгледува жалбата на екс премиерот Никола Груевски за двегодишната казна затвор, донесена од Основен суд Скопје 1. Тој е обвинет во случајот на СЈО, „Тенк“, за купување автомобил „Мерцедес“ во вредност од 580 илјади...
Во пресрет на референдумот закажан за 30 септември, во Скопје неделава доаѓаат канцеларите на Германија и на Австрија, Ангела Меркел и Себастијан Курц, како и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг. Меркел в сабота доаѓа во Скопје, како што најави...
На твитер е споделена фотографија од мерцедес за кој барем според пишаното се тврди дека е на Владата. Секако, не е истиот модел ниту регистерска табличка како оној оспоруваниот на Груевски, но не е познато дали истиот е сопственост навистина...
Средовечна жена вчера е пронајдена мртва во нејзината семејна куќа во охридското село Велгошти. Портпаролот на СВР Охрид Стефна Димоски ја потврди информацијата за случајот, со кусо појаснување дека полициски екипи во присуство на јавен обвинител вршат увид на лице...
Петчлениот совет на Апелацискиот суд е во состав: Цветанка Периќ, претседателка на советот, судија известител Тања Милева и членови Тања Дуковска, Лидија Чачева и Енвер Беџети. Вчера судот за денеска ја одложи јавната седница по жалбата на Никола Груевски и...
Денеска и утре судии од Апелацискиот суд Скопје ќе одлучуваат за жалбата на Никола Груевски за предметот „Тенк" за набавката на луксузниот „мерцедес". Во овој предмет Груевски е осуден на две години затвор. Денешната седница ќе почне во 9,30...
Ова од Крива Паланка го истакна премиерот Зоран Заев кој појасни не би требало да се потрошат повеќе пари бидејќи, како што рече, самиот референдум не е како парламентарните избори и не бара многу трошоци за кампања: Вчера заврши пролонгираното...
„На овој начин ќе се придонесе за зголемување на рентабилноста на производството на овие две најзастапени сорти. Одлуката ќе биде донесена на следната владина седница.“ Освен оваа дополнителна субвенција, со цел создавање на рентабилно производство, Владата ќе обезбеди финансиски средства...

Следете не на Facebook

18,090FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести