Home Насловна

Насловна

  Ако политичката ситуација се продлабочи и има предвремени парламетарни избори, бизнисот ќе страда, нема да се реализираат планираните инвестиции, ниту ќе се оди на освојување нови пазари, предупредија денеска текстилците. Компаниите до крајот на ноември треба да ги поднесат барањата...
Наместо за настани од областа на литературата и културата, несовесни, амфитеатарот на штипската библиотека „Гоце Делчев“ го користат за дивеење. Викендов, група млади луѓе направиле огромна штета на инвентарот, кој беше поставен пред околу три години : „Направена е многу голема...
Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Берово Драги Наџински. Вработувал и унапредувал на своја рака, тврди полицијата. Во три одделни случаи, буџетот на Берово го оштетил за над половина милион денари: „На 18.11.2015 година на административна службеничка В.П. од село...
Државата „слепа“ за слепите лица. Бариери и понатаму има на секој чекор. Ова е општа констатација, кажана по којзнае кој пат и на овој 15-ти октомври. Освен сопките на улиците, слепите лица се потешко доаѓаат и до пристојни работни места: „Треба...
Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за поскапување на нафтените деривати. Од ноќеска бензините супер 95 и супер 98 поскапуваат за еден денар и ќе се продаваат по цена од 74,50 односно за 76,50 денари. Дизелот поскапува за 2 денара...
Грците очекуваат филмска драма следниве денови во македонското собранието. Во бомбастични наслови од типот промена на уставот или предвремени избори, грчките медими, заклучуваат дека ситуацијата е конфузна и збунувачка и дека никој не знае дали премиерот Заев успеал да...
Работодавачите во Србија од јануари следната година ќе можат да даваат отказ на вработени кои отвораат лажни боледувања, предвидуваат најновите измени на Законот за работни односи. Тие одредби се носат поради проценката дека во Србија од 280.000 боледувања годишно, лажни...
Седумгодишно дете паднало од лулка во училишен двор во Бугарија и се здобило со сериозни повреди. Малата Ивана има неколку скршеници на телото откако паднала од лулката во школото. Никој не знае како дошло до инцидентот во училиштето во Годеч...
За денеска во 11 часот е закажана расправата на пленарната седница за уставните измени. Тогаш ќе се знае дали власта го обезбедила потребното мнозинство (80 пратеници) за да започне со пристапување кон промена на Уставот. Од парламентарното мнозинство велат...
Иако "Forbes 400" на почетокот на овој месец ја прогласил за најмлада жена на листата на најбогати Американци, животот не бил секогаш добар за богатата наследничка Линси Снајдер. Оваа 36-годишна жена тешка повеќе од 3 милијарди долари се разведувала 3...

Следете не на Facebook

18,155FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести