Home Насловна

Насловна

10-годишно дете од Штип, мора итно да се оперира на Детска хирургија во Скопје. Пред две недели, на него му била дијагностицирана циста на црниот дроб, со големина од 3 сантиметри, која итно треба да биде отстранета : „Детето не...
Под овој куп хартија е  згазеното човечко достоинство и чест на 31- годишниот сограѓанин Дарко Ѓуров и неговите седумина колеги, градежни работиници. Неговата желба да заработи во Германија, останала само желба. Голготата на осумината  во комбето со кумановска регистрација...
Полицијата пронајде дрога кај наставник од Делчево. Од денес, лицето е во притвор од 30 дена: „На 10.октомври извршен е претрес во домот, помошните простории и двата автомобила на лицето и пронајдени и одземени се 820 грама марихуана, неколку семки...
Петмина виничани со потешка клиничка слика се хоспитализирани на штипското Инфективно одделение. Сите тие се жалеле на повраќање, проливи, висока температура и грчеви во стомакот. Влошената здравствена состојба, најверојатно, кај сите нив е резултат на труење, поради што сите...
Стефан Ефремов, ученик во трета година во средното Коле Нехтенин од Штип, во знаење на компјутерско програмирање, победи многу студенти на информатика. Ефремов, од натпревар за микрокомпјутерски системи, организиран од Факултетот за информатика, се врати со освоено трето место: Јас...
Тројца штипски ученици од СОУ „Јане Сандански“, се меѓу најдобрите осумина во Македонија по предметот биологија. Тие се потенцијални учесници за средношколската европска олимпијада закажана за јули наредната година во Будимпешта – Унгарија. „Не беше лесно. Задачите беа мошне тешки,...
Свадбарскиот пискот на зурлите и тапаните се слушаа денеска надалеку од штипското село Пиперово. Безмалку по половина век тишина, во ова село се случи свадба. Онака, на стар традиционален македонски начин. Својата љубов  во традиционалната пиперевска носија ја овековечија...
  17-годишниот штипјанец Стефан Јакимовски е најмладиот учесник на меѓународниот Саем на иновации „Иновамак 2018“. Таму тој и неговото училиште „Коле Нехтенин“ ги претставил со неговата самостојна изработка – CNC машина за гравирање и цртање, на која работел подолго време...
Го сакам Штип, ја сакам Македонија, искрена е балканската поп звезда Северина, изразувајки ги првичните впечатоци од првите часови од нејз ниот престој во Штип. таа вечерва е звезда на Пастрмајлијада. Попладнерво разговараше со штипскиот градоначалник Благој Бочварски и...

Следете не на Facebook

18,155FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести