Антониа Гиговска издаде официјално видео за песната "Никогаш не вели никогаш" со која победи на Макфест 2018.За една недела собра над 45.000 лајкови.Одличен видео запис... https://youtu.be/yrJJhynSy3k
Предлогот за уставни измени кои произлегуваат од договорот со Грција за промената на уставното име на Република Македонија, по дводневна расправа на собраниската Комисија за уставни прашања во понеделник ќе биде расправан во Собранието за кога е закажана пленарна...
Полицијата пронајде дрога кај наставник од Делчево. Од денес, лицето е во притвор од 30 дена: „На 10.октомври извршен е претрес во домот, помошните простории и двата автомобила на лицето и пронајдени и одземени се 820 грама марихуана, неколку семки...
Над 7.000 овдешни жители Денот на востанието го славеле во Бугарија. Само вчера , граничниот премин Делчево од Македонска кон Бугарска страна го поминале 3.550 возила. „... Најчесто во вакви постпразнични викенди фреквенцијата на возила е во пораст што се...
Да се озвучат сите влезови во јавните институции во Штип, побара денеска претседателот на штипското Здружение на слепи лица Дарги Витанов. Барањето, Витанов го дополно со изнаоѓање на решение за пребукираноста на тротоарите со паркирани автомобили што се проблем...
Со 6 милиони евра, ќе се реконструира патот кон единствениот скијачки центар на Истокот – Пониква. Градежните работи опфаќаат делница од 10 километри должина е 6 метри широчина: „Со ова инвестираме не само во инфраструктура туку и во развој на...
Над 20% помал пласман имаат кочанските откупувачи, по веста дека во оризот од овој крај има генетски модификации. Ова се првите штети од, како што ја нарекуваат самите, бомбата која одекна во јавноста. Последиците најмногу се чувстуваат при обидот оризот...
Општина Пехчево го доби првиот современ туристички инфо центар. Истиот е резултат на успешно спроведениот ИПА проект со оптина Брезница од Република Бугарија насловен како „Платформа за прекуграничен туризам во полето на култура и традиција - ФОЛКЛОР“ : „Со добивањето...
Бесплатни вакцини против сезонскиот грип за граѓаните со над 65 годишна возраст, кои примаат пензии до македонскиот просек или под него, се вели во информацијата од Министерството за здравство. За таа пригода наменети се 28 илјади дози од предвидените 48...
Конечно, рудникот „Бучим“ ја доби дозволата за експлоатација на руда од „Боров Дол“. Ова ќе претставува континуитет на работата на „Бучим“ во периодот од 2020 – 2030 година. Добиената дозвола за експлоатација на бакар ќе значи и останување на...

Следете не на Facebook

18,155FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести