Ако политичката ситуација се продлабочи и има предвремени парламетарни избори, бизнисот ќе страда, нема да се реализираат планираните инвестиции, ниту ќе се оди на освојување нови пазари, предупредија денеска текстилците. Компаниите до крајот на ноември треба да ги поднесат барањата...
Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Берово Драги Наџински. Вработувал и унапредувал на своја рака, тврди полицијата. Во три одделни случаи, буџетот на Берово го оштетил за над половина милион денари: „На 18.11.2015 година на административна службеничка В.П. од село...
Државата „слепа“ за слепите лица. Бариери и понатаму има на секој чекор. Ова е општа констатација, кажана по којзнае кој пат и на овој 15-ти октомври. Освен сопките на улиците, слепите лица се потешко доаѓаат и до пристојни работни места: „Треба...
Викендов, пожари уништија над 20 ХА ниско стеблеста шума во регионот. Пожарникарите се бореа со огнената стихија во Беровско, Пехчевско, Делчевско и Кочанско. Посебни комисии ги утврдувата штетите направени од огнот, кој се најголеми меѓу селата Смојмирово и Чифлик. Големи...
Малолетно момче на возраст од 14 години е хоспитализирано во Штипската болница, откако е прегазено од автомобил во центарот на Кочани. Инцидентот се случил вчера , кога во него удрил 34-годишен скопјанец со автомобил,,Фолксваген Туарег“. Кај повреденото момче се констатирани тешки...
Во Пијанец се садат сé повеќе малини. Само компанијата „Рудине” годинава подигна плантажи со малина на над  15 декари. Малината успева на почва на која претходно е направена добра хемиска анализа. За да успее малината вредноста на земјиштето не треба...
Виолета Велинова е една од ретките жени која не се жали од животот на село. Повеќе од половина век, работниот ден и започнува пред излегување на сонцето,а завршува доцна навечер. „Само задравје да има, тоа е најважно. Сé друго ќе...
СЈО го сомничи поранешниот кочански градоначалник Ратко Димитровски за перење пари. Тој е еден од 9-мината опфатени со новата истрага под кодно име „Поштенска банка“. Од извршените кривични дела сторени во временскиот период од 2001 до 2010 година била прибавена...
Сеидбата на пченицата е доведена во прашање поради ниската откупна цена што достигна 7,5 - осум денари, а не 10,5 денари, како што пред два месеца информираше Министерството за земјоделство. „... Годинава во Македонија првпат има доволно прозводство на пченка...
Годинава регионалната прослава за Денот на слепите лица ќе биде во Пробиштип. Се очекуваат гости и од Бугарија и Србија: „Годинава за првпат ќе го одбележиме денот надвор од Штип. На овој начин сакаме да направиме чест и на нашите...

Следете не на Facebook

18,155FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести