Два големи пожари во Кочани направија огромна материјална штета , а едно лице испрати во болница. Хопситалиизран е 67-годишен маж, кој во обид да го изгаси пожарот во шупата, се здобил со изгореници од втор степен. Пожарот го локализирале пожарникарите...
Општините од Истокот со душа го чеката ребалансот на државниот буџет. Се надеваат на пари за враќање на долговите. Нивните надежи денес дополнително ги подгреа министерот за финансии Тевдовски кој во Штип кажа дека за  враќање на долгот на општините...
Земјоделците се во паника. Неполни два месеци во континуитет не заврнал дожд. Земјата е испукана. Раноесенската, особено октомвриската суша ја доведува во прашање есенската сеидба. „Ќе чекаме дожд. Оваа година за разлика од пртетходната, што не беше за пофалба, може...
  Македонија мора да создаде кадар и услови за развој на економијата. Неможе да има силна економија без силна домашна индустрија и бизнисмени. Поради ова, вицепремиерот Анѓушев, најави  ангажман на создавање на услови за јакнење на домашната економија: „Успешна економија нема, доколку...
Над 30 цртежи, изработени во туш на хартија, се дел од првата изложба на цртежи од традиционалната виничка архитектура. Преку нив, се претставени карактеристиките на типичната селска и градска куќа од 19-тиот и почетокот на 20-иот век. Автор на изложбата...
Се тресат работните места на  најмалку 20 медицински сестри од источниот регион, вработени во приватни ординации. Лекарите кај кои тие се вработени се пред пензија, а ординациите пред затворање, што за нив значи автоматски останување без работа. Само во последниот...
Два жени и еден маж, синоќа жестоко се тепале во беровско Двориште. Зошто крвта меѓу нив зоврела до усвитување се уште не е познато, но дека се сериозно лути потврдува и изборот на орудија за напад. Имено, секој од...
Независниот синдикат на полицијата бара еднократно покачување на платите за 20 проценти од јануари 2019 година наместо зголемувањето на платите што го најави министерот за внатрешни работи кое, според синдикатот, ќе изнесува од 400 до 700 денари: „ Наближува времето...
Спанчево и Соколарци се најдоа на листата на Минсиертсвото за земјоделство за консолидирање на нивите. Тие се дел од 12-те избрани локации каде интензивно ќе се работи на припојување на земјоделските површини, со цел обезбедување на  поквалитетно и поекономично...
Со Пекевски на чело една година Берово оди само во рикверц. Со вакви обвинувања денес во јавноста излегоа од локалниот огранок на ВМРО ДПМНЕ, коментирајќи го едногодишниот мандат на беровскиот градоначалник. Според нив, интерес на градоначалникот не била општината и...

Следете не на Facebook

18,172FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести