Полицијата пронајде дрога кај наставник од Делчево. Од денес, лицето е во притвор од 30 дена: „На 10.октомври извршен е претрес во домот, помошните простории и двата автомобила на лицето и пронајдени и одземени се 820 грама марихуана, неколку семки...
Петмина виничани со потешка клиничка слика се хоспитализирани на штипското Инфективно одделение. Сите тие се жалеле на повраќање, проливи, висока температура и грчеви во стомакот. Влошената здравствена состојба, најверојатно, кај сите нив е резултат на труење, поради што сите...
Си тагувам за овде за во Македонија, затоа што Македонија си ја сакам, вели Симеон Трендафилов. Со овие зборови, 69-годишниот Симеон Трендафилов ги искажа своите емоции при доаѓањето во родното огниште - виничкото село Блатец, каде се враќа за...
Виница ќе добие 33.000 евра од УНДП за енергетска ефикасност на интернатската зграда  за деца со посебни потреби во Блатец. Ова е одлука на Советот на градоначалници донесена на последната седница што се одржа во Берово: Проектот опфаќа реконструкција...
Беровските и кочанските автобуски превозници ги намалувата линиите. Дивите возачи им ги краделе патниците. Од некогашните 12 и повеќе автобуски линии, овие два града сега ќе се сведат на најмногу три. Ова денес го истакнаа од Асоцијацијата на превозници Исток,...
Две лица загинаа, а најмалку уште толку се повредени во тешка сообраќајна несреќа кај Штип, во близина на Три Чешми, во директен судир на два камиона. Засега нема информации за идентитетот и возраста на починатите, ниту се знае од...
Масовна тепачка во Делчево. Се тепале шест лица и тоа четири од едната и двајца постари граѓани од другата страна: „Во тепачката двете групи си размениле по неколку удари, а двете постари лица се здобиле со повреди“, изјави Гордана Панајотова,...
1.360.000 денари обезбеди општина Виница за изградба на потпорни ѕидови. Истите ќе се градат во ромското маало во општината, поточно на улицата „Иво Лола Рибар“ : „Ќе се градат потпорни ѕидови во должина од 26 метри. По завршување со нивната...
Виктор Паунов е нов претседател на ВМРО ДПМНЕ – Карбинци. На неговата прва прес конференција, Паунов ги истакна своите и Партиските приоритети: „За мене , најзначајни вредности се чесноста, искреноста , транспарентноста. Така ќе биде и во политиката. Цврсто ќе...
Освен Виничкото кале и уникатните теракотни икони, Виница планира проширување на туристичката понуда. Главен адут на општината во моментов е Лисец на планината Плачковица, кој има прекрасна местоположба со богата недопрена природа. За да ова навистина прерасне во туристичка понуда,...

Следете не на Facebook

18,155FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести