Владата одлучи. Ќе води кампања за претстојниот референдум. одлуката е донесена на последната владина седница од доцна синоќа, а деталите се соопштени денес на прес конференција. Според одлуката,  кампањата ќе биде информативна, а целта е на граѓаните да им се...
По пауза од 13 години синоќа во Македонска Каменица повторно беше прикажан филм во новата кино сала во градот. Љубителите на филмската уметност имаа можност да го видат филмот „Исцелител“, еден од најуспешните остварувања во поновата македонска филмска историја „Идејата...
Близу 7.000 жители од Истокот, се  со блокирани сметки. Старите долгови и новите трошоци, сметките ги испразнија на нула, а некои ги пратија и во длабок минус. Причините за ваквата состојба не се ниту нови ниту непознати: Мали се платите,...
Над 8000 евра е пленот на виничките крадци овој викенд. Кражбата се случила во ноќта помегу 20-ти и 21-ви овој месец во приватна продавница за бела техника во Виница сопственост на виничанецот С.М. Според првичниот полициски извештај, крадецот зел...
Судир на камион и автомобил на патот Штип – Делчево. Тројца повредени и пренесени во болчниците во Штип и Кочани. Несреќата се случила вчера попладне, кај место викано ,,Српски гроб“, каде директно се судриле товарно моторно возило ,,Рено“ со винички...
Во Септември Министерството за здравство ќе распише оглас за сите државни специјализации, најави синоќа во Пробиштип министерот за здравство Венко Филипче. Направивме сериозна анализа. Сега се обезбедија и соодветен број на ментори за соодветен број на специјалности. И во...
12.000 домаќинства од Штип заедно со останатите 600.000 од Македонија, до Ноември годинава ќе треба да изберат од кого ќе купуваат струја следната година, кога е и најавен стартот за целосна либерализација на пазарот на електрична енергија. Ова мегудругото...
Не брзајте со законот за минерални суровини ѝ порачаа рударите на Владата. Бараат измените да не се носат по сратена постапка, туку по организирана јавна дебата со сите засегнати страни. Според  Македонската асоцијација за рударство, измените на Законот се лоши,...
Деновиве заврши овогодишната наводнителната сезона Хидросистемот „Брегалница“, со кој стопанисува истоименото Водостопанско претпријатие. Годинава, во нивите кои се наводнувата од системот се потрошени над 75 милиони м/3 вода, што оваа езона ја прави една од најуспешните во последните неколку години. Имено,...
Од вкупно 30, веќе се асфалтирани 10 километри од патот од бугарското село Струмјани кон граничниот премин Клепало. Градежната механизација е на терен и се очекува да се продолжи со работа со интензивно темпо: „До крајот на годината ќе биде...

Следете не на Facebook

18,155FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести