Регион

Државата ќе им ги плаќа овчарите само на стопанствата. Сточарите – разочарани.

Државата ќе   им ги плаќа овчарите само на стопанствата.  Сточарите – разочарани.

Одлуката Министерството за земјоделие да им ги надоместува платите на овчарите само на стопанствата силно ги разочара сточарите поедници. Сметаат дека се прави голема неправда која дополнително ќе ги зголеми...

Read more

Ниските температури се голема заседа за лицата со кардиваскуларни проблеми.

Ниските температури   се голема заседа за лицата со кардиваскуларни проблеми.

Бранот на ниски температури е голем ризик и заседа за лицата со кардиоваскуларни проблеми. Драстичната температурна разлика инсистира на претпазливост.„Хронично болните се изложени на ризик, особено при нагол пад на...

Read more

Заврши реконструкцијата на регионалниот пат меѓу Чешиново-Облешево и Пробиштип

Заврши реконструкцијата на регионалниот пат меѓу Чешиново-Облешево и Пробиштип

Со поставувањето нов асфалтен слој во должина од 12 километри и со санирањето на пропустите за атмосферската вода и за каналската мрежа, заврши реконструкцијата на регионалниот пат што ги поврзува...

Read more

Нов ЕКГ апарат за Итната медицинска служба во Виница. Донација од Ротари клубот

Нов ЕКГ апарат за Итната медицинска служба во Виница. Донација од Ротари клубот

Нов ЕКГ апарат за Итната медицинска служба во Виница. Донација од Ротари клубот:„Една од целите на Ротари клубот Кочани - Виница е соработка и помагање во здравството. За таа цел...

Read more

Реконструирани 2,5 километри од улицата „Страшо Ербапче“

Реконструирани 2,5 километри од улицата „Страшо Ербапче“

Завршува асфалтирањето на улицата „Страшо Ербапче“, којашто го поврзува Кочани со Пониква. Реконструирани се 2,4 километри откај крстосницата кон Пониква, на влезот во Кочани, до клучката кај Бели:„За целосната реконструкција...

Read more

Во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Велес загина Горан Божиновски – Цингел, осуден во акцијата „Детонатор“ и неговиот совозач!

Во сообраќајна несреќа на патот Скопје – Велес загина Горан Божиновски – Цингел, осуден во акцијата „Детонатор“ и неговиот совозач!

Вчера во 14:30 часот патничко моторно возило „Рено Меган“ со кочански регистерски таблици, управувано од 35-годишниот Горан Божиновски од Кочани, излетало од коловозот. На местото на настанот починале возачот и...

Read more

ВМРО ДПМНЕ планира протести во Изборната тројка. Во недела, опозиционен центар во државата ке биде Кочани.

ВМРО ДПМНЕ  планира протести во Изборната  тројка. Во недела, опозиционен  центар во државата ке биде Кочани.

ВМРО ДПМНЕ веке има агенда на протести кои ке ги организира во Источниот регион и Изборната единица број 3. По летниот во Штип, наредениот ке биде в недела во Кочани....

Read more
Page 2 of 2 1 2