Бесплатни вакцини против сезонскиот грип за граѓаните со над 65 годишна возраст, кои примаат пензии до македонскиот просек или под него, се вели во информацијата од Министерството за здравство. За таа пригода наменети се 28 илјади дози од предвидените 48...
Кочанските училишта се подготвуваат за зимо. Годинава нафтата нема да биде проблем, тврди градоначалникот Илијев: „Тендерот за набавка на нафта за училиштата веќе е распишан, а дополнително сите училишта имаат останато залиха од лани, така што нема да има никаков...
Идните пензионери во дилема. За колку време Фондот треба да им ги изготви решенијата. Добар дел од оние кои ги бројат последните денови од работниот век веќе ги поднеле документите и сега го бројат секој ден до пензија. Според коалицијата...
30% зголемено производство, 60% поголем извоз. Ова се резултатите од државната мерка за ослободување од царина за увоз на замрзнато свиснко месо наменето за преработка. Истите беа презентирани денес, при посетата на вицепремиерот Кочо Анѓушев на компанијата Мик Свети Николе...
Инвестиции во нови технологии и унапредување на бизнисот, се клучни за зголемување на извозот, тврдат стопанствениците. Само на тој начин, нашите извозни компании ќе бидат конкурентни на странските пазари: „За поголем развој на индустриското производството и финализирање на производи со...
Во тек е поднесувањето барањата за директни плаќања за произведено и предадено овчо, козјо и кравјо млеко од мај до септември 2018 година, соопшти денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој. Рокот за аплицирање е до петти...
50 денари за килограм откупен бел ориз и 25 денари за оризова арпа бараат оризопроизводителите. Во екот на жетвата на оризот, откупот не оди со планираната динамика. Главна кочница се сегашните откупни цени. 40 денари за бел ориз и...
Актуелните мерки за поддршка на земјоделието презентирани пред земјоделците од Македонска Каменица. Посебен акцент беше  ставено на новините што се воведени во мерката за млади земјоделци која ќе стартува од 19 октомври: „Порано акцентот нбеше ставен на набавка на трактори,...
Советот на општина Делчево донесе одлука за измена на распоредот на средствата во Буџетот на Општината за 2018 година. Со одлуката за измена на распоредот на средствата на Буџетот за 2018 година е извршено распоред на средствата на сметката...
Малолетник од Кочани удрен со автомобил во  во училишен двор. Инцидентот се случил за време на големиот одмот кога  лице на 18 години удрил со автомобилот во ученик на возраст од 15 години, а потоа побегнал. Случајот во полиција го...

Следете не на Facebook

18,155FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести