Љубителите на добра скара, ладно пиво и квалитетна македонска музика викендов ќе може да уживаат во Пробиштип. Општината, петта година по ред, го организира Probishtip Summer Festival, кој и ова лето ќе се одржи на просторот кај градскиот пазар...
Девет лица од Пехчево, Радовиш и Тополница се повредени во тешка сообраќајка кај Дамјан, во директен судир на два автомобила и трактор. Сите повредени се пренесени и задржани на лекување во струмичката болница. истите се со различен вид на...
Нов, голем помор на риби во горниот тек на Брегалница кај Делчево. Угинати примероци на риба, меѓу кои и на пастрмка се евидентирани утринава, што беше причина за голем револт кај оние кои со свои очи ја видоа оваа...
Се чистат селските патишта во Македонска Каменица. Се работи на целосно ставање во вункција на околу 160 километри земјени  патишта кои ги поврзуваат каменичките села кои се од разбиен тип: Планираните активности во село Саса, до маало Ристовци, Сарафско...
Се крпат ударните дупки на кочанските улици во градот и населените места. Досега се извршени корекции на асфалтните дефекти на улиците „Ѓорче Петров“ и „Бел камен“. Следуваат работите на „Страшо Ербапче“, „1 Мај“, „9 Мај“, „Боро Ловџија“ потоа во...
Септември е месецот, кога по повеќе од пола годишен застој стартуваат специјализациите и субспецијализациите, најави министерот за здравство Венко Филипче... Се очекува специјализациите и субспецијализациите да стартуваат од Септември, информира д-р Венко Филипче, министер за здравство. За застојот во специјализациите...
Се делат ли народни пари по партиски клуч?  По објавувањето на имињата на фирмите кои треба да добијат државна помош од Фондот за иновации, јавноста разбра дека дел од фирмите се во сопственост на високи државни функционери или членови...
4-годишно дете од Свети Николе со комплаикации завршило на КАРИЛ во Скопје. Лекарите не откриле дека има дијабет.Детето од СВти Николе е едно од трите деца од Македонија , од кое едното е од кома, кои во моментов се...
Светиниколското ОЈО ќе ги истражува причините за сообраќајката помеѓу автобус и камион. Истата се случи вчера попладне  во близина на светиниколското село Мамутчево. Билансот од несреќата освен причинетата материјална штета се повредени 23 лица: Во незгодата двајцата возачи и...
Делчево во интензивни подготовки. Летово спрема Бизнис форум и Голачи средби. Бизнис-форумот се организира во рамките на кампањата „Да ја поддржиме приказната на Делчево“ ќе бидат претставени можностите за развој и инвестиции кои ги нуди Делчево. Целта на бизнис-форумот е...

Следете не на Facebook

18,155FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести