Меркел на заедничката прес-конференција изјави дека сите земји од Западен Балкан сеуште имаат изгледи за членство во ЕУ, истакнувајќи ја важноста од соработката меѓу земјите од регионот, според регионалните телевизија Ен1. „Севкупно гледано соработката во Западен Балкан е подобрена. Ние...
Автомобил удри утрината во безбедносните огради пред британскиот парламент во Лондон. Во инцидентот се повредени неколку пешаци. Причините за него засега не се познати. ден маж е уапсен во Лондон откако со својот автомобил удрил во безбедносната ограда пред парламентот...
Во хрватското место Запрешиќ се случи несреќа, 21 годишното момче М.Р. починало, а според изјавите на сведоците кои први пристигнале во помош, смртта можела да се спречи, но здравствениот систем затаил. До несреќата дошло во Запрешиќ, а еден од сведоците...
Во телевизиското обраќање во петокот, канадското министерство за надворешни работи соопшти дека е “сериозно загрижено” за апсењето на саудиската активистка Самар Бадави и другите активисти кои пропагираат права на жените во Саудиска Арабија, и канаѓаните повика на нивно ослободување. Од...
Момче проголтало 13 пенкала и најлонска кеса, поради што итно било оперирано во Урегентниот центар во Белград. Операцијата завршила успешно, пишуваат српските медиуми, и во целост бил реконструиран дигестивниот тубус на пацинетот, кој, како што нагласуваат од болницата, е...
Според полициски извори, група од 12 мигранти спиеле во шума во близина на Карловац, кога огромни камења се одрониле и од висина од над 45 метри паднале врз нив. Како што пренесуваат хрватските медиуми, еден од мигрантите настрадал на лице...
Едно лице од село Јабланица кај градот Клина е уапсено пред два дена поради тоа што упатило закани врз членови на семејството на косовскиот претседател Хашим Тачи во селото Буроја, близу Скендерај. Според косовските медиуми, жителот на Јабланица отишол во...
Вознемирувачки снимки се појавија во јавноста од една приватна градинка во Русија. На неа се гледаат мали деца врзани во креветчиња, спречени да се движат, а на некои поради тоа им е загрозен и животот. Скандалот го откри Наталиа Диаченко...
Дванаесетгодишно момче преживеа пад на авион во Индонезија. Момчето е единствениот преживеан во падот на мал авион во сопственост на компанијата Димоним ер во планинскиот регион во индонезиската провинција Папуа, додека шетмина други патници и двајца членови на екипажот...
Се очекуваат да избијат нови пожари предизвикани од удари на молња на сув и гол терен, објавија властите во саботата.Повеќе од 30.000 лица, вклучувајќи ги и пожарникарите од цел САД и речиси 140 од Австралија и Нов Зеланд се...

Следете не на Facebook

17,979FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести