Синоќа за време на квалификацискиот натпревар од Лигата на шампиони помеѓу грчкиот тим од Солун, ПАОК и швајцарски Базел, навивачите на ПАОК кои се познати по својот ултра национализам истакнаа парола на трибините која гласеше: “Македонија почивај во мир”. ...
Додека во Грција продолжува потрагата по исчезнатите во катастрофалните пожари, бројот на загинати се искачи на 80. Ситуацијата е хаотична, жителите пријавуваат свои блиски за коишто не знаат каде се, но може да се меѓу јагленосаните тела чијашто идентификација...
Метеоролошкиот сервис AccuWeather денес објави предупредување за нов опасен топлотен бран кој доаѓа во Европа на средината на оваа недела. Како што пишува AccuWeather, новиот топлотен бран ќе го зафати подрачјето на Шпанија па сè до Скандинавија. Хрватска и...
Грчкиот митрополит одлучи да ја искористи страшната трагедија во Грција за да порача дека страшните пожари се божја казна за премиерот кој е неверник, пренесоа медиумите. „Атеистичкиот премиер Алексис Ципрас го предизвика бесот на Бог. Грција ја уништија пожари и...
Сајтот Прототема објави сведочења на жители кои избегале од oгнот во Грција.Велат дека било ужасно, бегале брзо, пламенот многу брзо се ширел, а некои скокале во морето за да се спасат, но залудно. Една жена раскажа дека нема да заборави...
Градоначалникот на Ерусалим, Нир Баркат соопшти дека камен од Ѕидот на плачот, со тежина од 100 килограми, ненадејно паднал покрај лице кое се молело и не го повредило, нарекувајќи го случајот „огромно чудо“. При инцидентот, нема жртви и повредени. https://www.youtube.com/watch?v=fqAXyfy1WUQ Рабинот...
Јапонија прогласи состојба на природна катастрофа, откако земјата ја погодија рекордно високи температури, што предизвикаа смрт на 65 луѓе.Портпаролот на Националната метеоролошка агенција изјави дека во некои области се забележани досега невидени нивоа на жештина. Повеќе од 22.000 луѓе се...
Хрватска им ги отпиша долговите на повеќе од 150.000 блокирани граѓани, кои на државата и правни лица поврзани со неа и должеле 10.000 куни (1.360 евра) плус камати. Премиерот Андреј Пленковиќ изјави дека долговите се отпишани врз основа на новиот...
Во селото Мати на улица се најдени 4 изгорени тела. Пожарникарите не можат да го стават под контрола пожарот, дополнително заради засилениот ветер. https://youtu.be/u1o26ss2e8g Грчкиот премиер Алексис Ципрас , ноќеска се врати од Мостар. Тој изјави дека ова е тешка ноќ...
Промената на кривичното законодавство на Руската Федерација ќе доведе до ослободување на околу 14.000 затвореници, објави руската телевизија “360”. Одобрените законски измени, со кои се предвидува нов начин на пресметување на казната, но нема да се однесуваат на оние кои...

Следете не на Facebook

18,172FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести