Упорно, метар по метар, до целта. Малиот деветгодишен Давид Домазетовски од Битола, утрово ги воодушеви штипјани и останатите кои беа на градскиот базен. Неговата желба да се испливаат 50 метри и покрај здравствените проблеми, беше огромна. Родителите на Давид...
Зоран Џидров, Бобан Стојанов, Влатко Нетков, Јован Иванов, Лазе Петковски и Сашко Петров се имињата на шестмината штипјани кои го искачија највисокиот врв во Австрија, Гросглокнер со 3.798 метри надморска височина. Освен што е највисок врв во Австрија, Гросглокнер е...
Македонија вчера загуби голем спортист. Југословенскиот олимпиец и носител на титулата „Спортист на векот на Кочани“, борачот Коце Ефремов, почина во 62-рата година од животот. Спортската легенда на Кочани и Македонија е роден на 17 март 1956 година. Борачката кариера...
Штипјанецот Кире Глаев освои сребрен медал на 39-тото издание на Охридскиот пливачки маратон на 2.500 метри, во конкуренција на 44-ца пливачи од земјава, како и од Германија, САД и Канада. Освен Глаев, во Охрид настапија уште седуммина штипски пливачи, кои...
Еден од основоположниците на современото македонско борење, Ристо Таков, и селекторот на македонската карате репрезентација, Сашко Арсовски, се двајцата штипјани добитници на наградата „8-ми Септември“ за спортски достигнувања, соопшти синоќа Одборот за доделување. Ристо Таков е првиот селектор на македонската...
Европскиот карате шампион, штипјанецот Емил Павлов, штотуку се врати од вториот дел од подготовките на карате репрезентацијата во Банско под водство на селекторот Сашко Арсовски и кондициониот тренер Крсте Војневски. Медалот на Европското за Павлов значи директен пласман на Светското...
Горан Давитков и Мартина Савовска се двајцата членови на кочанскиот ПСК Осогово, кои вчера по лоши временски услови се искачија на највисокиот врв на Балканот, Мусала. Мусала со 2.925 метри височина е за 7 метри повисок од второпласираниот Митикас во...
По дебаклот на закажаното Изборно собрание, во очи кое беа одбиени кандидатурите на Влатко Костов, Харалампие Хаџи-Ристески и Вујадин Станојковиќ, сега во Куќата на фудбалот се случуваат нови промени. Имено, Управниот одбор на федерацијата одлучи да побара измени во Статутот...
Македонскиот фудбал утрово загуби големо фудбалско име. Легендата Благој Истатов почина на 71-годишна возраст. Струмичкиот голман е една од најмаркантните личности во македонскиот фудбал. Роден е 1947 година, а во својата голманска кариера, освен за струмичка Беласица, настапувал и за...
Најдобар борач пеливан за 2018 година - ова е најновата титула на познатиот штипски борач Дејан Митров. Митров, кој во земјава се прослави по бројните балкански и европски настапи во партерно борење, веќе некое време се бави со пеливанско борење...

Следете не на Facebook

18,155FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести