Двете штипски фудбалки школи, Брегалница и Академија Пандев, го докажуваат својот квалитет преку ангажманот на нивните млади фудбалери во младинските состави на репрезентацијата на Македонија. Фудбалерот на Брегалница, Љупче Кудев, е повикан во У-16 репрезентацијата на Македонија, каде ќе настапи...
Каратистите на штипскиот карате клуб Македонка од Бугарија се вратија со четири освоени медали. На традиционалниот Пирин Карате Куп, чиј домаќин беше градот Разлог од Бугарија, Македонка настапи со петмина каратисти, од кои четворица заработија медали. Златни во Бугарија беа...
  Христијан Јанков и Смилјан Нашков се имињата на двајцата штипски пливачи кои од Првиот меѓународен пливаќки митинг „Делфин Спринт 2018“ се вратија со медали. Христијан Јанков во дисциплината 100 метри краул заработи злато, а Смилјан Нашков во истата дисциплина беше...
Младите борачи на Балканец учествуваа на меморијалниот турнир „Јован Димитров“, чиј домаќин беше Неготино. Прво место на турнирот заработи Марио Ананиев во категорија до 32 килограми. Втори беа Бобан Петревски, Леон Манов, Јован Стефанов, Јован Атанасов и Бојан Спасевски, а...
Заврши настапот на штипскиот борач, 16-годишниот Драган Велинов, на младинските Олимписки игри за спортисти од 14 до 18 години, чиј домаќин беше аргентинската престолнина Буенос Аирес. Велинов настапи во категорија до 110 килограми, во рамките на групата Б, каде беше...
Слободно можеме да дојдеме до заклучокот дека Брегалница е најголемиот добитник во деветтото коло од Втората фудбалска лига Исток, откако во Македонска Каменица славеше над Каменица Саса со високи 1:5. Првиот гол на натпреварот падна во 37-мата минута, кога Иве...
Помеѓу лидерот на третолигашката табела, Осогово, и седмопласираниот Малеш, има само 9 бодови разлика,а сите останати третолигаши, со исклучок на последната Слога, се некаде измеѓу. Во Кочани Осогово славеше над делчевска Брегалница со 2:0. Овче Поле и Кежовица во Свети...
Не така лоша недела за Новак Ѓоковиќ, Србинот одигра перфектни пет меча во Шангај, не загуби ниту еден сет и стигна до нова титула и чек од 1,3 милиони долари. Популарниот Ноле и денеска демонстрираше дека е во одлична форма,...
Штипскиот второлигаш Брегалница му одржа вистинска лекција на регионалниот ривал Каменица Саса, откако на натпреварот во Македонска Каменица славеше со високи 1:5. Првиот голна натпреварот падна во 37-мата минута, кога Иве Трифуноски стрелаше за 0:1, резултат со кој двете...
Утре се игра шестото редовно коло од Третата лига Исток. Во Свети Николе екипата на Овче Поле ја пречекува штипска Кежовица. Виничка Слога заминува на гости во Пробиштип кај екипата на Рудар. Осогово во Кочани ја пречекува делчевска Брегалница, а...

Следете не на Facebook

18,172FansLike
- Advertisement -

Најнови Вести